Açıklamalarımız

Açıklamalarımız

Cengiz-Kolin-Kalyon, Kamu İhalesi Yağmalıyor, İşçiye Zam Vermiyor: Bu Oyunu Bozacağız!

Halkalı Yeni Havalimanı Metro Şantiyesi’nde çalışan üyelerimiz geçtiğimiz gün %26’lık zam teklifine karşı iş bırakmıştı. İşçiler aylık ortalama 20.000 TL ücret için sendikamızla beraber birliğini sağlamayı başardı. İşçi sınıfı için örnek bir mücadele sergilendi. Hakkını patronlara teslim etmeyen ve birliğine güvenen tüm HYH Metro işçilerini kutluyoruz. şaatsen234502357.webp

Halkalı Yeni Havalimanı Metro şantiyesinde başlayan eylem, tüm kamuoyunda büyük yankı buldu. Sosyal medyada da basında da sesimizi geniş kesimlere ulaştırabildik. Bize destek olan, mücadelemize ses olan tüm basın emekçilerine teşekkür ediyoruz.

2 günlük mücadelemiz neyi ortaya koydu? Hükümetten en çok teşvik alan, vergi aflarından yararlanan bu patron kesiminin çalıştırdıkları işçilere sefaletten başka bir şey vadetmediği görüldü. Ancak bununla da birlikte hakları için birlik olan işçilerden ne kadar korktukları da görüldü. Eylemlerin ardından başlayan üyelerimize yönelik işten atma saldırısı bunun açık kanıtıdır.

Ancak bu işten atmalarla inşaat işçilerini sindirebileceklerini, mücadeleden vazgeçirebileceklerini düşünüyorlarsa çok yanılıyorlar. Durum hiç de onların sandıkları gibi değil. Şantiyede yüzlerce üyemiz var. Moralimiz yerinde. Düşük ücret dayatmalarına karşı, sosyal ve ekonomik haklarımız için mücadelemiz her yerde sürecek. Patronun köpekliğini yapan tüm yönetici takımı bilsin ki yarın onların da maaşları ve hakları gasp edilecek. Şimdi sefasını sürdüğünüz saltanat sizleri de kapının önüne koyacak. İşçileri polisiye ve yasadışı yöntemlere başvurarak sindirmeniz imkansız. Sizin gibi köpekleştirilmiş, utanmazlardan onurlu, haklı, kararlı işçiler korkmaz. Ancak ekmeklerinin peşinde umudun ateşini harlamaya devam ederler. Herkes biliyor ki biz haklıyız. Bu ücretlerle, bu koşullarda çalışıp patronların sefa sürmesine seyirci kalmıyoruz. Sendikal ve hukuki mücadelemizle her zaman her yerde hakkımızı mutlaka alacağız.

Kamunun parasını haksız ihaleler, yandaş teşviklerle yağmalıyorsunuz. Bir de zam vermemeyi düşünüyorsunuz. O şantiyede çalışma devam ettiği sürece her an her yerde mücadele de devam edecek. İstanbulun ortasında kölelik koşullarını dayatmaya çalışmanızın bedelini işçi sınıfı ödetmesini bilecek. Birlik olup alkışlarla yürüyüşe geçtiğimizde nasıl kaçacak yer aradıysanız bundan sonra her anınız inşaat işçilerinin hakkını yiyenin korkusuyla geçecek. Bu dert bu kararları verenlere ve uygulayanlara yeter de artar. İşçi sınıfının ekmeğiyle oynamamayı böyle böyle hepinize öğreteceğiz.

Bundan sonrasını Cengiz-Kolin-Kalyon patronları ve yöneticileri düşünsün. Şimdi baskıyla, tehditle, işten atmalarla günü kurtarabileceklerini zannediyorlar. Ancak asla unutmamalılar ki hakkımız olanı alacağız. Hakkımız olanı almak için şantiye şantiye, birim birim, koğuş koğuş her yerde örgütlenmeye devam edeceğiz.

İnşaat işçileri asla yalnız yürümeyecek.

Yaşasın haklı ücret mücadelemiz!
Yaşasın İşçilerin Birliği
Yaşasın İnşaat-Sen!


İlişkili İçerikler