Açıklamalarımız

Açıklamalarımız

Halkalı Yeni Havalimanı Şantiyesinde Kolin-Kalyon-Cengiz İnşaat'ı Uyarıyoruz: İşçilerin Zam Hakkını Verin!

Sendikamız İnşaat-Sen üyeleriyle omuz omuza, Cengiz-Kolin-Kalyon patronları hakları verene dek bu mücadeleyi sonuna kadar verecektir. Tüm halkımızı Halkalı Havalimanı Metro inşaatında çalışan işçilerle dayanışmaya, işçilerin sesine ses olmaya çağırıyoruz. aciklama_gorsel235622642.webp

Halkalı Havalimanı Metro şantiyesinde çalışan işçilerin iş bırakma eylemi 2. gününde de devam ediyor. İşçilerin iş bırakma nedeni yönetimin ücret zammı teklifinin resmi enflasyon oranı olmayan %34 oranını bile bulmaması. Zam hakları için birleşen üyelerimizin belirlediği oran ise %75. Dün işçi temsilcileri şantiye yönetimiyle görüştü. Yönetimin tutumu ise işçileri işten atmayla, tutanakla, baskıyla tehdit etmek oldu.

Proje kime ait? Devletin Ulaştırma Bakanlığına. Kim bu projenin üstlenicisi? Cengiz-Kolin-Kalyon holdinglerinin ortaklığı. Yani devletin en büyük teşvikleri verdiği, vergi aflarını uyguladığı şirketler. En son aldıkları teşvik herkesin bildiği gibi, kamuya ait olan Akbelen Ormanı’nın kesilerek maden inşaatına açılmasıydı.

Bu patronlar aldıkları tüm bu teşviklerle ve uyguladıkları yoğun emek sömürüsüyle milyar dolarlarca kârlar kazanıyorlar. Durmadan zenginleşiyorlar. Durmadan zenginleşen bu patronların karın tokluğuna yaşamaya çalışan inşaat işçisine karşı tutumu ne? Bu enflasyonda açlığa, sefalete mahkum kalmak istemiyorsan, daha iyi bir ücret istiyorsan tutanak tutarım diyorlar. İşten atmayla tehdit ediyorlar.

Birliğini sağlayan Halkalı Havalimanı Metro inşaatında çalışan işçilerin kabul etmediği de bu. Ne bu düşük ücretleri, ne işten atma tehditlerini ne de baskıları kabul etmiyorlar. Sendikamız İnşaat-Sen de üyeleriyle omuz omuza, Cengiz-Kolin-Kalyon patronları hakları verene dek bu mücadeleyi sonuna kadar verecektir.

İşçilerin anlaştığı maddeler açık. Projenin sahibi olan Ulaştırma Bakanlığı konuya seyirci kalmamalıdır. Konunun doğrudan muhatabı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı devreye girmelidir. Bu haklar karşılanana dek şantiyede direniş devam edecektir:

- Tüm ücretlere %75 zam uygulansın.
- Tünel kalıp biriminin geriye dönük Pazar mesaileri derhal ödensin.
- Haftada 7 gün 10 saati geçen ve bordrolara yansıtılmayan geriye dönük haftasonu mesaileri yasaya uygun biçimde derhal ödensin.

Tüm halkımızı Halkalı Havalimanı Metro inşaatında çalışan işçilerin yanında olmaya, işçilerin sesine ses olmaya çağırıyoruz.

İnşaat işçisi köle değildir. Birliğini kuran işçiler tüm haklarını kazanacak.

Yaşasın sendikamız İnşaat-Sen!
Yaşasın inşaat işçilerinin birliği!


İlişkili İçerikler