Image Alt

İnşaat-Sen

Kazakistan’daki İnşaat İşçilerinin Ülkeye Dönüşü Derhal Sağlansın Dışişleri ve Çalışma Bakanlığı Nerede?

Kazakistan’daki İnşaat İşçilerinin Ülkeye Dönüşü Derhal Sağlansın
Dışişleri ve Çalışma Bakanlığı Nerede?

Kazakistan’ın Aktau kentinde Rixos Otel’in inşaatında çalışan inşaat işçileri ülkelerine geri dönmek için 1 aydır bekliyor. Yüklenici firma Sembol İnşaat’ın taşeron firması BBR İnşaat’ta çalışan yaklaşık 500 işçi ve farklı firmalardan işçiler Türkiye’ye dönemiyor. 

Kazakistan devletiyle Sembol İnşaat arasında yaşanan vize uzatma sorunundan kaynaklı olarak işçiler şantiyede mahsur kaldılar. Sendikamıza ulaşan işçiler, gelen işçilerin vizelerine öncelik tanındığını ancak giden işçilerin işlemlerinin sarkıtılması sebebiyle Kazakistan’da mahsur kaldıklarını anlatıyor. Vize ihlali yaptıkları gerekçesiyle Kazakistan devleti tarafından mahkemeye çıkarılan işçiler, çıkış vizelerinin bir an önce verilmesini istiyor.

Ne Sembol İnşaat ne BBR İnşaat ne de Rixos Otel projesi için işçileri Kazakistan’a götüren firmalar, işçilere net bir açıklama yapmıyor. İşçiler şantiyede bir araya gelmek istediklerinde, seslerini duyurmak istediklerinde ise Kazakistan polisi ile yüz yüze bırakılıyor.

İnşaat-Sen’e ulaşan işçilerin yaşadıkları sorunlar sadece bunlarla sınırlı değil. İşçiler; küçük konteynerlerde en az 6 kişi kaldıklarını, yemeklerinin kötü olduğunu, hastalanan işçilerle kimsenin ilgilenmediğini ancak kendi imkanları ile hastanelere gittiğini anlatıyor. Öte yandan hastalandığı için işten ayrılmak zorunda kalan işçilerin “size masraf yaptık” denilerek maaşlarından kesinti yapıldığı, kesinti olmasın diye işçilerin zor koşullarda işe devam ettiğini anlattılar.

İşçiler alacaklarını alamadığında patronlarla baş başa. Hakkı yendiğinde patronlarla baş başa. Yurt dışına ekmek parası için gidip ülkesine dönemediğinde de patronlarla baş başa. Soruyoruz: Dışişleri Bakanlığı tüm bu süreçlerin neresinde? İnşaat işçileri bir aydır ülkeye dönmeyi bekliyor. Dışişleri Bakanlığı’ndan neden tek bir açıklama dahi yapılmadan günler geçiyor?

Daha geçtiğimiz günlerde Kazakistan’da mahsur kalan 13 inşaat işçisinin yaşadıklarını duyurduk. O işçiler Türkiye’ye döndüler ancak Dışişleri Bakanlığı yurt dışında faaliyet yürüten inşaat firmalarını denetlemediği sürece bu sorunların yaşanmaya devam edeceği açıktır.

  • Kazakistan’da mahsur kalan işçiler için Dışişleri Bakanlığı derhal devreye girmelidir. Konsolosluklar ve gerekli makamlarla görüşmeler sonucu işçiler hızla Türkiye’ye getirilmelidir.
  • Vize sorunu işçilerin değil, Sembol İnşaat’ın sorunudur. Bu sebepten dolayı 1 aydır çalışamayan işçilerin zararı şirket tarafından karşılanmalıdır.
  • Dışişleri Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı, yurt dışına çalışmaya giden tüm işçilerden sorumludur. İşçilerin hakkını yiyen firmalar ve patronlar sessizlikle karşılanamaz. Bakanlıklar şirketleri denetlemeli, işçilerin tüm haklarını gözetmelidir.

Kazakistan’da alın teri döken, ülkeye dönmeyi bekleyen tüm inşaat işçilerinin yanındayız.

Yaşasın inşaat işçilerinin birliği!

Yaşasın İnşaat-Sen!

İNŞAAT-SEN
Yurt Dışı Koordinasyonu

İnşaat Emekçileri Sendikası Hakkında

İnşaat Emekçileri Sendikası yalnızca işçi sınıfının işyerlerindeki sorunları için değil, toplumda seslerini daha iyi duyurabilmeleri için de mücadele eder. Bunun için işyerlerindeki haklarımızı iyileştirme mücadelesi, soygunsuz ve sömürüsüz bir toplum yaratma mücadelesiyle birlikte yürütülmelidir. İşte bu yüzden İnşaat Emekçileri Sendikası, işçi sınıfının özgürlük ve demokrasi mücadelesindeki rolünü geliştirerek, siyasete ağırlığını koymasını amaçlar.

Bizi Takip Edin