Image Alt

İnşaat-Sen

Kazakistan’da Mahsur Kalan İnşaat İşçileri Türkiye’ye Döndü

Yurt Dışında Çalışan İnşaat İşçilerinin Hakkı Devlet Garantisine Alınsın

OMYAP İnşaat şirketinin işçisi olarak Nisan ayının başında Kazakistan’ın Çimkent şehrine götürülen inşaat işçileri ülkede mahsur kalmıştı. İki aylık maaşları ödenmeyen ve vizeleri alınmayan işçiler, vize ihlali yaptıkları gerekçesi ile mahkemeye çıkarıldı. Kazakistan’da görülen mahkemede 13 inşaat işçisi için sınır dışı edilme kararı alındı.

İşçileri ülkeye getirmek için OMYAP İnşaat patronu ile sendikamızın yaptığı görüşmelerde, patron biletleri alacağını ancak maaş ödeme sorumluluğunun kendisinde olduğunu reddetmişti. Kazakistan’da işçilerin, Türkiye’den ise sendikamızın Almati Başkonsolosluğu ile görüşmeleri sonucu OMYAP patronu 11 işçinin biletini aldı. 2 işçinin ise biletini almayarak sorumluluğu üzerinden attı. Dışişleri Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler sonucunda 2 işçinin bileti, işçilere senet karşılığında alındı. Kazakistan’da mahsur kalan 13 inşaat işçisi Türkiye’ye döndü. İşçilerin çalıştıkları süre boyunca gasp edilen maaşlarını almak için tüm hukuki yollara başvuracağız.


İşçilerin Hakkını Devlet Korumalıdır

Ülkede iş, ekmek bulamayan inşaat işçileri her kötü koşulu gözardı ederek yurt dışında çalışmaya gidiyor. Gurbetçiye döndürülen inşaat işçileri, yıllar boyu şişirilen şimdi ise krizle sönen balon inşaat ekonomisinin eseridir. Yurt dışında çalışan inşaat işçilerinin her hakkı devlet garantisi altına alınmalıdır. Dışişleri Bakanlığı’nın tüm bu süreçler boyunca sorumluluğu asla geri düşürülemez.

Kazakistan’da kaçak olarak çalıştırılan ve yurt dışında çalışmak zorunda bırakılan tüm inşaat işçileri için yetkili her makamı ve Dışişleri Bakanlığı’nı adım atmaya çağırıyoruz.

  • Yurt dışında kaçak işçi çalıştıran OMYAP İnşaat hakkında gerekli tüm soruşturmalar başlatılsın, cezai yaptırımlar uygulansın.
  • Yurt dışına çalışmaya götürülecek her işçinin kaydı, Çalışma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın kontrolü altında olmalıdır. İnşaat şirketlerinin kaçak işçi çalıştırma düzenine son verilsin.
  • “Yurt Dışında Çalışan İşçiler Fonu” kurulsun. Yurt dışında işçi çalıştıran müteahhitler devletin ve sendikaların kontrolünde bir fona önceden işçi maaşlarını teminat olarak yatırmaya zorunlu kılınsın.

İnşaat işçilerinin gasp edilen her hakkının peşinde olacağız. Mücadelemizi işçilerin birliğinden aldığımız güç ile daima sürdüreceğiz.

Yaşasın inşaat işçilerinin birliği!

Yaşasın İnşaat-Sen!

İNŞAAT-SEN
Yurtdışı Koordinasyonu

Yorum Ekle

İnşaat Emekçileri Sendikası Hakkında

İnşaat Emekçileri Sendikası yalnızca işçi sınıfının işyerlerindeki sorunları için değil, toplumda seslerini daha iyi duyurabilmeleri için de mücadele eder. Bunun için işyerlerindeki haklarımızı iyileştirme mücadelesi, soygunsuz ve sömürüsüz bir toplum yaratma mücadelesiyle birlikte yürütülmelidir. İşte bu yüzden İnşaat Emekçileri Sendikası, işçi sınıfının özgürlük ve demokrasi mücadelesindeki rolünü geliştirerek, siyasete ağırlığını koymasını amaçlar.

Bizi Takip Edin